WebMaster

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? (Kurulum Rehberi)

Merhaba, Yandex’in ücretsiz olarak sunduğu kurumsal mail hizmetiyle daha kolay ve kullanışlı mailler gönderebilir ve alabilirsiniz. Şirketinize ait örneğin: [email protected] gibi bir maili Web Mail üzerinden açtıysanız kullanışsız olacağı aşinadır çünkü Web Mail’in hem arayüzünün hemde özelliklerinin kısıtlı olmasından dolayıdır.

yandex mail arayüzü ile ilgili görsel sonucu
Yandex Mail Arayüzü

Peki bir domain adresiniz var ve Yandex Kurumsal Mail hizmetini nasıl kullanacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu rehberde bütün detaylarıyla anlatacağım. Hiçbir adımı atlamadan tekrar ederseniz eğer sizler de bir kurumsal mail kullanıcısı olabilirsiniz.

Yandex Mail Kurulum işlemlerinizi siz elinizi değmeden anahtar teslim yapabilirim. Mail atarak iletişime geçebilirsiniz [email protected]

Yandex Connect Ana Sayfası

https://connect.yandex.com/portal/home

Yeni Domain Ekleme Sayfası

https://connect.yandex.com/pdd/

Email Yönetim Sayfası

https://connect.yandex.com/portal/admin

Yukarıdaki 3 bağlantı sayfasına ihtiyacımız olacağı için linklerini sizin de kısa yoldan bulmanız adına buraya bıraktım.

Adım Adım Yandex Kurumsal Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

1- Öncelikle Yandex Kurumsal Mail kurulumu için bir Yandex Mail hesabına ihtiyacımız olacaktır. Buradan ( https://mail.yandex.com.tr/ ) yeni bir Yandex Mail hesabı oluşturabilirsiniz.

2- Kişisel Yandex Mail hesabımızı açtıktan sonra Yeni Domain Ekle sayfasına giderek ( https://connect.yandex.com/pdd/ ) domain adresimizi açılan sayfada ekliyoruz.

Yeni Domain Ekleme Sayfası

Domain adresimizi yazdıktan sonra Sign up free butonuna basarak ilerliyoruz.

3- Ardından açılan sayfada bizlere domain adresimizi doğrulayabilmemiz için belirli ipuçları çıkıyor. 4 Adet yöntem ile domain adresimizi doğrulayabiliriz ancak biz HTML kodu ile doğrulama yöntemini kullanacağız. Açılan pencerede Yandex’in bizlerden istediği HTML dosyasını sitemizin veritabanına yani “Public HTML” klasörü içine yüklemeliyiz.

Yeni bir not defteri açıyoruz ve not defteri içerisine Yandex’in bizlere verdiği kodları not defteri içerisine ekliyoruz. Sitemizin dosyaları içerisine yüklemeden dikkat etmemiz gereken nokta .txt uzantılı olan dosyamızı .html olarak düzenlemek olacaktır. Yani Yandex sitemize .html olarak yüklememizi istemektedir.

4- Sitemizin Public HTML klasörüne dosyamızı yükledikten sonra domainimizi onaylamak için “Start Verification” butonuna basıyoruz ve bir süre bekliyoruz yaklaşık 5 dakika içerisinde Yandex bizim yüklediğimiz dosyayı doğruluyor ve sitemizin domainini kişisel Yandex mail hesabımıza eklemiş oluyoruz.

5- Ardından hostingimiz üzerinden MX ayarlarını Yandex’e yönlendirmemiz gerekiyor. Sitemizin MX ayarları kısmına geliyoruz ve hazırda bulunan Web Mail MX ayarlarını Yandex’in MX ayarları ile değiştiriyoruz.

Öncelik kısmına vereceğimiz değer 10 hedef yer kısmına ise mx.yandex.net olacaktır. Daha önceden ayarlanmış hazır MX kayıtlarını ise silmemiz gerekiyor çünkü biz artık Yandex’in MX ayarlarını yükledik ve maillerimizin Yandex Kurumsal Mail hesabına gelmesini istiyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Eğer kurulum aşamasında hata yaşadıysanız yorumlar kısmında hatanızı belirtebilir yada [email protected] adresine görüntülü bir şekilde iletebilirsiniz.

Ücretli olarak elinizi değmeden Yandex Kurumsal Mail hesabınızı oluşturabilirim. İletişim için mail atabilirsiniz.

Etiketler

Arif

Merhaba ben Arif. Bir grafik tasarımcıyım, yaklaşık 6 yıldır şahıs ve şirketlere hizmet sunmaktayım. Burası benim web sitem ve hayatımda ilgimi çeken konuları arşivliyor, aktarıyor ve bilgi topluyorum. Merak ettiklerimi araştırıyor ve paylaşıyorum. Eğer ilgini çeken konular olursa sende vakit geçirebilirsin. İletişim kısmında e-postam yazıyor aklına takılan bir şey olursa da bir e-posta kadar uzağındayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı