"Enter"a basıp içeriğe geçin

Windows 10 – 1903 Sürümü İnceleme

Windows 10’un 1903 güncellemesini yeni olarak edinmiş ve deneyimlerimi de sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazıda 1903 sürümünün artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz.

İlk olarak geçiş döneminde her bilgisayarda olduğu gibi biraz güçlük çekeceğinizden şüpheniz olmasın çünkü güncelleme biraz uzun sürüyor.

İnternet üzerinde birçok sitede crackli olarak mevcut olan güncellemeyi ben direkt olarak Windows’un sitesinden indirmeyi tercih ettim. Sizlerde Windows 10 Güncelleştirme Yardımcısını indirerek yeni sürümü edinebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

İndirdikten sonra kurulumu için bilgisayarınız üzerindeki harici USB’leri çıkartmanızı öneririm. Güç kablonuzun takılı olduğundan da emin olun çünkü işlem uzun sürecek bu esnada bilgisayarınızın güç kaybetmesi olası kapanma durumlarında güncelleştirmenin tam anlamıyla yapılmamış olması demektir.

Yükleme işlemini kolay bir şekilde hallettiğinizi düşünüyorum ve o yüzden yükleme adımlarını direkt atlıyor ve yeni güncellemede gelen bariz özelliklere değinmek istiyorum.

1- Siyah Mod

Bilgisayarın ara yüzünde bulunan bütün uygulamaları siyah yapabilmenizi sağlayan yeni bir seçenek eklenmiş ve geceleri çalışanlar için büyük bir nimet sayılabilir.

Etkinleştirmek için Başlat menüsünden Ayarlar kısmına giriş yapıyoruz ya da masaüstünde boş olan bir yerde sağ tıklayıp Kişiselleştir menüsünü açıyoruz.

Kişiselleştir Menüsü

Kişiselleştir menüsünde sol tarafta bulunan kısımdan Renkler kısmına geliyoruz.

Renkler Sekmesi

 

Renkler sekmesinde “Renginizi Değiştirin” kısmında siz daha önce değiştirmediyseniz eğer orada “Açık” ibaresi olarak yer alacaktır. Biz bunu hem istediğimiz bir renk tonuna getirebiliyoruz yani “Özel Renk” seçebiliyoruz. Hem de otomatik olarak “Koyu” şeklinde seçebiliyoruz. Kişiselleştirmeye bu denli büyük bir yenilikte çok hoş bir deneyim sağlamış oluyor Windows kullanıcıları için.

2- Arama Bölümü

Bir önceki sürümünde bizleri dikey ve detaysız bir arama bölümü beklerken Windows 1903 Güncellemesinde daha detaycı bir arama kutucuğu oluşturarak kullanıcılarına daha sağlıklı bir arama sonucu sağlayabilmiş diyebiliriz.

3- Ayarlar

– Yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber ayarlar menüsünde önemli bir değişikliğe imza atıldı. Artık kullanıcılar, ayarlar menüsüne eklenen hızlı erişim çubuğu sayesinde istediği ayara daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilecek.

– Görev yöneticisi üzerinden kullanıcılar artık hangi uygulamanın hangi monitörde aktif olabildiğini görebilecek.

– Depolama ayarları daha sade bir hale getirildi.

– Windows Hello ayarları daha kolay bir hale getirildi. Bunun haricinde, Oturum Açma Seçenekleri sayfası da baştan aşağıya yenilendi.

– Windows Update için Akıllı Aktif Saatler özelliği kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde güncelleme saatleri kullanım alışkanlıklarınıza göre belirlenebilecek.

– Windows 10 güncellemeleri için 7 GB’lık disk bölümü otomatik olarak ayrıldı. Böylece güncelleme sırasında ortaya çıkan yetersiz hafıza sorununu da çözüme kavuştu.

– Bilgisayarı Yeniden Başlat ekranı sade bir arayüz ile güncellendi.

– Sorun Giderici çözümleme sistemi elden geçirildi. Güncelleme sonrası, Sorun Giderici sistemi artık daha fazla sorunu gelişmiş bir düzeyde çözebilecek.

– Windows 10 19H1 Güncellemesi ile 3D Viewer, Hesap Makinesi, Mail, Takvim, Groove Music, Movies and TV, Paint 3D Ses Kaydedici gibi yerleşik uygulamalar kaldırılabilecek.

Arama ve Cortana Üzerinde Yapılan Değişiklikler

– Yeni güncelleme ile beraber Cortana ve Arama birbirinden ayrıldı.

– Cortana için yeni bir kısayol eklendi. Artık kullanıcılar Görev Çubuğu’nda yer alan simgeye tıkladıklarında Cortana sesli asistan ile direkt olarak iletişime geçebilecekler.

– Kullanıcılar artık, yeni eklenecek olan En Çok Kullanılan Uygulamalar sekmesi üzerinden en çok kullandıkları uygulamalara hızlı bir şekilde erişim sağlayabilecekler.

4- Arayüz Değişiklikleri

– Baştan aşağıya yenilenen Başlat Menüsü: Yeni güncellemeyle arayüz tasarımına odaklanacak olan şirket, Başlat Menüsü tasarımına da el atacak. Bu kısımda sade bir tasarım diline geçiş yapacak olan Microsoft, daha az ikona yer verecek.

– Yeni güncelleme ile beraber kullanıcılar yeni bir Light Tema sunulacak. Bu tema Başlat menüsü, Eylem Merkezi, Görev Çubuğu gibi birçok yerde aktif olarak kullanılabilecek.

– Varsayılan duvar kağıdı daha açık renkler ile güncellendi.

– Emoji menüsü sürüklenebilir ve taşınabilir bir hale getirildi. Ayrıca, yeni emojiler de işletim sistemine dahil edildi.

– Giriş Ekranı için yeni Akrilik bulanıklık efektleri eklendi.

Windows Sandbox

19H1 güncellemesinin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise şüphesiz Windows Sandbox. Bu özellik sayesinde güvenilmeyen uygulamaları sistemden yalıtılmış bir şekilde açabileceksiniz. Böylece, işletim sistemine olası bir fidye yazılımı veya benzeri virüslerin girmesi rahatlıkla engellenebilecek.

5- Diğer Yenilikler

– Dokunmatik klavye daha da akıllı hale getirildi. Yeni geliştirilen sistem sayesinde, dokunmatik klavye yazma şeklinizi analiz edecek ve dokunma yerlerini duruma göre görünmez hale getirecek.

– Dokunmatik klavye için yeni semboller eklenecek.

– Caps Lock açık olduğunda Ekran Okuyucusu kullanıcıları uyaracak.

– Ekran Okuyucu daha da kullanışlı hale getirilecek. Artık Ekran Okuyucu önceki, şimdiki ve sonraki cümleleri okuyabilecek.

– ADLaM belgeleri, Windows Ebrima yazı tipi ile görüntülenebilecek. Bunun yanı sıra ADLam için yeni bir sanal klavye desteği de kullanıcılara sunulacak.

– Vietmanca Teleks ve Tuş takımı temelli klavyeye eklenecek.

– Linux dosyaları doğrudan Windows Dosya Gezgini Üzerinden görüntülenebilecek.

– Mikrofon kullanıma geçtiği zaman sistemin tepesinde bir mikrofon simgesi belirecek.

Bütün bunlar bir yana Windows’un bu sürümündeki tek sıkıntısının güncelleştirmede ve güncelleme sonrasında bilgisayarınızı biraz yoruyor olması diyebiliriz. Daha sağlıklı bir güncelleme yapabilmek için güncelleme sonrasında bilgisayarınızı 1 gün boyunca açık bırakmanızı tavsiye ederim, tam anlamıyla Update edilmesi gereken yazılımlar ve yeniliklerin sağlanması daha iyi bir sonuç verecektir.

Soru ve görüşlerinizi [email protected] mail hesabıma iletebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir