Güncel

Wikipedia Açılıyor Mu?

AYM: “Wikipedia’nın Kapatılması, İfade Özgürlüğünün İhlali”

İnternet’in özgür ansiklopedisi olarak geçen ve geçtiğimiz 2 yıl önce Türkiye’de erişime kapatılan Wikipedia’nın AYM Genel Kurulu tarafından 6’ya karşı 10 oyla verdiği yeni kararla Wikipedia’nın erişiminin engellenmesinin “ifade özgürlüğü ihlali” olduğuna karar verildi.

Wikipedia’nın tamamının erişime engellenmesinin nedeni, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” olarak açıklanmıştı. Bu içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle Wikipedia’ya erişimin kapalı kaldığı belirtiliyor.

Fakat Wikipedia’yı sadece sayfa sayfa değilde komple erişime kapatmak ne kadar mantıklıydı orası tartışılır…

AYM kararının ardından Wikipedia Kurucusu Jimmy Wales Twitter hesabından “Yeniden hoşgeldin Türkiye” başlıklı bir twit atarak bu olayı kutladı.

Etiketler

Arif

Merhaba ben Arif. Bir grafik tasarımcıyım, yaklaşık 6 yıldır şahıs ve şirketlere hizmet sunmaktayım. Burası benim web sitem ve hayatımda ilgimi çeken konuları arşivliyor, aktarıyor ve bilgi topluyorum. Merak ettiklerimi araştırıyor ve paylaşıyorum. Eğer ilgini çeken konular olursa sende vakit geçirebilirsin. İletişim kısmında e-postam yazıyor aklına takılan bir şey olursa da bir e-posta kadar uzağındayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı