Press "Enter" to skip to content

Netflix Türkiye’den Ötekileştiriliyor!

“Netflix Türkiye’den çekiliyor” haberlerini ard ardına duyuyoruz. Peki gerçekten Netflix Türkiye’den çekiliyor mu yoksa ötekileştirilerek çekilmeye zorlanıyor mu?

Netflix’in yasaklanacağı, sansürleneceği ve Türkiye’den çekileceği haberleri RTÜK’ün internet üzerindeki yayınları ve satışları denetleyeceği açıklandıktan sonra konuşulmaya başlanmıştı. Twitter’da ard ardına gündeme giren Netflix’in yeni sezon dizi ve filmleri duyurduğunu hepimiz biliyoruz.

Netflix’in eğer Türkiye pazarında sansürlenerek uygulayacağı dizi ve film çalışmalarının kendi ayaklarına sıkma yöntemi olacağını düşünüyorum. Netflix Türkiye’den kendi isteğiyle çekilmediği içinde bu dizi ve filmleri alternatif yollarla izleyebilecek kullanıcıları mevcut ancak Netflix VPN gibi programları engellediği için kendi yapımlarına Türkçe alt yazı ve düblaj getirmezlerse eğer kullanıcılar bunu sadece İngilizce ve verilen alt yazı, düblaj olarak izleyebileceklerdir.

Netflix hakkında daha fazla bilgi için Twitter gündem başlıklarını ve blogumu takip edebilirsiniz.

Türkiye’de hiçbir gazete ve medya kuruluşuna güvenmediğim için Hürriyetin bu haberinin tam olarak da gerçeklik payı konusunda bir şey demem mümkün değil ancak direkt olarak sizlere aktarıyorum. Hürriyet’in haberine göre Netflix sözcüsünden gelen açıklama şöyle:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Kaynak

Bütün bunlar olurken Netflix’in Türkiye’den kendi isteğiyle çekilebileceğini sanmıyorum. Tamamen ödetilmek istenen lisans ücretleri ve sansür uygulamaları konularında zorlanacak olan Netflix zorla Türkiye pazarından çektirilecek gibi gözüküyor. Netflix’in bu tutumu karşısında Türkiye pazarındaki 1.5 milyon üyesi sansüre karşı birleşerek boykot edeceklerini söyleyen bir çok tweet paylaştı.

 

Netflix Üyelerinin RTÜK Kararına Karşı Attığı Tepki Tweetleri

Netflix Türkiye'den çekilecekmiş…

Türk halkının ahlakını düşünen(!) RTÜK, Tv kanallarında ensest ilişki, kan davası, kadına şiddet vs. gibi konulu film ve dizilere bir şey yapamazken vatandaşın kendi iradesiyle parasını verip aldığı bir platformu bu ülkeden kaçırdı… Bravo. pic.twitter.com/ZCLhLPqqXg

— Taassupkar (@HoliganNeyzen) September 3, 2019

netflix türkiye’den çekilerek ülkemizdeki tüm şiddet sorununu çözdü, ekranlarımız tertemiz artık. teşekkürler rtük pic.twitter.com/vExtZeYI9S

— Shipperias. (@akIiselim) September 3, 2019

Gazeteci Ata Benli’nin Sansür Kararına Karşı Eleştirel Videosu

Netflix Türkiye'den çekiliyor! İşte sebebi pic.twitter.com/sQYRAlJ8Dq

— Ata Benli (@atabenli) September 3, 2019

Netflix konusunda Türkiye’de RTÜK herhangi bir kolaylık sağlayacak mı şu an için bilinmiyor ancak yaptırımlarını kararlı bir şekilde devam ettireceği gözler önünde. RTÜK’ün kendi parası ile insanların aldığı üyeliklerine karşı bu tutumunun Wikipedia’dan sonra aldığı 2. en büyük sansür kararı olarak açıklayabiliriz…

Netflix ve BluTv’nin içeriklerini ücretsiz olarak izlemek için Telegram üzerinde bulunan NETFLİX kanalına katılabilirsiniz.

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir