Press "Enter" to skip to content

Neden Whatsapp Yerine Telegram Kullanıyorum?

Bütün iletişimimi Telegram üzerinden kuruyor ve arkadaşlarımla da oradan iletişim sağlıyorum. Telegram kullandığımı söylediğim zaman ilk başlarda “o da ne” gibi garipseyen tavırlarla karşılaşıyorum, anlattıktan sonra müthiş olduğunu belirtenler oluyor fakat halen bağlı oldukları mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’tan kopamıyorlar. Peki niçin herkesin kullandığı Whatsapp’ı kullanmak yerine Telegram’ı kullanıyorum ki? Deli miyim yoksa marjinal mi olmaya çalışıyorum?

İkisine de hayır cevabını verebilirim çünkü Telegram’ı kullanma sebebim öncelikle güvenlik ve ardından da özellikleri geliyor. Bu tür seçenekler tabii ki kullanıcıdan kullanıcıya değişiyor ancak benim sıralamam bu yönde.

Mark Zuckerberg’e ait olan Facebook şirketinin Whatsapp’ı satın almasının ardından ortaya çıkan “güvenlik, veri gizliliği, veri koruması” başlıklı haberlerinden de gördüğüm kadarıyla bilgilerimi pekte güzel savunduklarını koruduklarını söyleyemem. Dünya’nın en büyük ülkelerinden daha fazla veri barındıran bir şirketin eninde sonunda böyle bir skandala konu olacağını da hepimizin tahmin etmiş olması da doğru aslında. Para parayı çekiyor ve insanların bilgileri de o kadar ucuz değil. Whatsapp hakkında çıkan BBChaberinden de okuduğumuz kadarıyla Facebook şirketinin gerçekten insanların bilgilerini sanki birer “satılacak ürün” kategorisinde listelediğini görebiliyoruz. Peki buna halen tepki göstermeyip “ya benim bilgilerimi FBI ne yapacak ki?” diyenlere ne demeli… Şaşırıp kalıyorum kendi bilgilerinin paylaşılmasını bu kadar umursamayan insanlara, özel mahremiyetini ihlal edenlere karşı fütursuzca sadece bakıp yüz çevirenlere.

A örneği: Whatsapp verilerinizin çalındığını ve anonim olarak umuma açık bir şekilde herkese servis edildiğini düşünelim ve insanlar birbirlerinin telefon numaralarını aratarak o bilgilere ulaşabildiklerini düşünelim. Hiç yaşanmadı gözüyle bakmayın Apple tarafından bilgilerini saklanan insanların başına defalarca bu tarz olaylar geldi. Hatta Sony bile bu hataya düşerek milyonlarca oyuncunun hesap bilgilerinin çalınmasına ve paylaşılmasına sebep olmuştu. Asıl meselemiz şu halka açık bir şekilde paylaşılan bilgilere erişiminiz olduğunu düşünün ve ilk bakacağınız kişileri hesap edin. Arkadaşlarınız, eşiniz, dostunuz kısaca yakınlarınız – tanıdıklarınız olacaktır. Peki onlar ne yapacak? Onlar da aynısını yapacak ve sizin de mesajlarınıza bakacak birileri çıkacaktır. Düşünceniz eğer FBI ne yapsın mantığında ise kötünün de kötüsünü düşünerek bunun olabileceğini de unutmayın. Whatsapp’ın birden fazla açık ve güvenlik sorunları olan başlıklı haberlerine, yazılarına, analizlerine sürekli İnternet ortamında denk geliyoruz, işte bütün bunlar gelecekte yapılabilecek bir çok saldırının hedefinde duran Whatsapp’ın olabilecek durumlar karşısında neler yapabileceğinin bir göstergesi halinde diyebiliriz.

Sevdiklerinizle görüşmelerinizin bir başkaları tarafından incelenmesi, okunması umuyorum ki aynı tavrı sergileyebileceğiniz bir durum değildir…

Telegram’ın özelliklerine gelecek olursak Gruplar, Kanallar, Gizlilik Ayarları, Emoji – Çıkartma gibi bir kullanıcının canı ne istiyorsa yapabileceği ne varsa kısaca hepsini en hassas şekilde düşünülmüş ve kodlanmış halini sizlere sunuyor.

Bir Whatsapp grubuna sadece güncel söylenti ve rakamlarla en yüksek halini sizlere söylüyorum 4096 kişi eklenebiliyor. Fakat Telegram sizlere 200.000 kişiyi gruplara eklemenize olanak sağlıyor. Whatsapp’ın bundan 3 yıl önceye kadar 100 kişiyi gruplara dahil etmesinin en olağan sebebini o 100 kişiyi idare edecek bir yönetici var mıdır acaba grupta diye düşünmesindendir diyebilirim şahsi fikrim olarak, çünkü Telegram’ın bot özellikleri gruplar için adeta birer yönetici oluyor ve grup içerisindeki insanları yapay bir zeka, bir kod yönlendirebiliyor ya da onların isteklerini yerine getirebiliyor. Telegram botları hakkında da bir yazı oluşturmadan önce sizlere ufacık değinip diğer özeliklerine geçeceğim.

Telegram botları gruplarda ya da kişisel olarak sizlerin oluşturması ile dilediğiniz bir çok şeyi yapabilmenize/yaptırabilmenize olanak sağlıyor. Örneğin bir grup yöneticisi atayarak o grupta flood atanları (ard ardına mesaj) susturabilir/banlayabilir/süreli olarak susturabilirsiniz. Kişisel botunuza verdiğiniz özellikler doğrultusunda Hava Durumu, Burç Yorumu, Dosya Paylaşımı gibi özellikler de ekleyebilirsiniz.

Telegram’ın gizlilik ayarlarında ise önümüze çıkan en güzel özellik girdiğimiz gruplara telefon numaramızı göstermiyor dilersek kullanıcı adımızı paylaşıyor. Telegram tamamen bulut tabanlı olmasından dolayı Telegram üzerinde bulunan mesajlar ve dosyalarımız telefonumuzda ya da bilgisayarımızda yer kaplamıyor.

Masaüstü uygulamasının sunduğu özellikler de aynı şekilde Whatsapp’ın sunduğu özelliklerin üstünde yer alıyor çünkü Telegram’ın masaüstü uygulamasında da Telefonunuzda ne yapıyorsanız aynılarını yapabiliyorsunuz. Arama yapabiliyor, Fotoğraf ve Dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz, botlarınızı düzenleyebiliyor, kanal ve grup oluşturabiliyorsunuz. Hem masaüstü uygulamasında hem de telefon sürümünde İOS ve Android’de yani sizlere 5 farklı görünüm rengi sunuyor. Whatsapp’ın neredeyse 2 yıldır getirdik getireceğiz dediği karanlık mod uzun zamandır Telegram’da zaten mevcut.

Telefon numaranızı rehberinizdeki kişilerle dahi paylaşmadan sohbet edebiliyorsunuz, kurulum sırasında dilerseniz kullanıcı adı ekleyebiliyor ve telefon numaranızı vermeden sadece insanlara kullanıcı adınızla da iletişim kurmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Whatsapp’ta 32 mb olan gönderme boyutu Telegram’da 2 GB olarak yerini alıyor ve bu da neredeyse Whatsapp kullanmak yerine Telegram’a geçiş yapmanız için en önemli özelliklerin başında geliyor diyebilirim.

“Gizli mesaj” olayı ise Telegram’ın kullanıcılara örnek “Gönderdiğim mesaj 5 saniye sonra silinsin” olarak ayarladığımız bir mesajın 5 saniye sonra otomatik olarak silinmesini sağlayan özelliği. Ki bu özellik kısmında konuşulan ekranın görüntüsünü de telefonunuza kaydetmenizi engelliyor. Yani ekran görüntüsü alamıyorsunuz. (Başka telefondan çekerizciler gelmeden diyeyim.)

Gönderdiğimiz mesajları siliyoruz ve karşı tarafa bunun Whatsapp gibi “Mesaj silindi…” gibi bir karşılığı gitmiyor. Sildiğimiz mesaj tamamen silindi olarak gözüküyor. Gruplarda yönetici iseniz grup içerisinde diğer üyelerin sildikleri mesajlar da “Grup aktivitesi” bölümünde gözüküyor ve eğer kullanıcı grup içerisinde bir hata yapmış ise bunu gizlemesini engelleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde Whatsapp gibi gruplara katılan üyelerin katıldıklarından önceki mesajları görüntüleyememesi durumu yok. Gruba sonradan giren bir üye kendinden önce atılan bütün mesajları görebiliyor. Tabii ki bu özelliği sizler belirliyorsunuz ve dilerseniz kapatabilirsiniz.

Telegram hakkında aşağıya da başka bir blog sitesinin incelemesini ekleyeceğim. Bu saydığım özellikler Telegram’a geçme ve tamamen oradan iletişim kurma nedenlerim. Bıraktığım yazıyı da inceleyerek kendinize uygun olduğunu görebilir ve Whatsapp çöplüğünden kurtulabilirsiniz.

Alıntı yazı:

Anlık mesajlaşma uygulaması denilince ilk akla gelen isim şüphesiz WhatsApp oluyor. Dünyanın dört bir yanına yayılan WhatsApp’a eklenen özellikler birçok kullanıcının olumsuz tepkisini toplamıştı. Her ne kadar yaygın olarak kullanılıyor olsa da, WhatsApp’a alternatif olarak kullanabileceğiniz uygulamalar da mevcut, Telegram gibi. Bu rehberimizde, Telegram kullanmanız için 8 önemli nedeni sıraladık.

1. Mesaj Düzenleme

Mesajlaşmalarınızda bazen yazım hatalarından dolayı kötü bir duruma düşüyorsanız, Telegram uygulamasında bunun önüne geçebilirsiniz. Bir mesaj gönderdikten sonra mesaja basılı tutarak Düzenleseçeneğine tıkladığınızda mesajınızı düzenleyebiliyorsunuz. Karşıdaki kişi mesajınızı düzenlediğinize dair bir simge görecektir fakat düzenleme geçmişini görmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

2. Gizli Sohbetler

Telegram gizli sohbet

Özel konuşmalarınızı gerçekleştireceğinizde imdadınıza koşan bir özellik sunan Telegram’da gizli sohbet özelliğinden faydalanabilirsiniz. Uçtan uca şifrelemeyle korunan bu özelliği kullandığınızda mesajlarınız Telegram sunucularına kaydedilmiyor ve bir süre sonra otomatik olarak telefonunuzdan siliniyor.

3. Büyük Boyutlu Dosya Gönderimi

WhatsApp’ta maksimum dosya gönderme boyutu 16 MB ile sınırlanmış olduğundan, yüksek kaliteli videolar göndermeniz pek mümkün olmuyor. Telegram uygulamasında ise 1.5 GB’a kadar olan dosyaları gönderebiliyorsunuz.

4. Sohbet Sırasında YouTube Videoları İzleme

Gün içerisinde arkadaşlarınızdan veya ailenizden “mutlaka izlenmesi gereken” YouTube videoları alabilirsiniz. Bunu yaparken, bir yandan da mesajlaşmak ne hoş olurdu değil mi? Telegram uygulamasında bunu yapabilmeniz de mümkün hale geliyor. Tek yapmanız gereken, video bağlantısının küçük resmine dokunduktan sonra Picture-in-Picture simgesine dokunmak oluyor.

5. Grup Sohbetlerinde Daha Fazla Kullanıcı Ekleme

telegram grup sohbetleri

Yine WhatsApp’ı geride bırakarak, grup sohbetlerinde daha fazla kullanıcı eklemenize izin veren Telegram, 100 bin üyeyi grup sohbetine eklemenize izin veriyor. Bu kadar çok kişiyi ekleyebilecek kadar çevreniz var mı bilemiyoruz fakat, katılımcısı yüksek olan bazı etkinlikler için açılan gruplarda faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

6. ”Son Görülme” İstisnaları

Telegram son görülme

Yuva yıkan bir özellik olduğuna şahit olduğumuz son görülme ve mavi tık özellikleri, birçok kullanıcının başını ağrıtmaya devam ediyor. Telegram uygulamasında en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu kimlerin görebileceğini ayarlayabilmeniz mümkün. Telegram Ayarları > Gizlilik ve Güvenlik > Son Görülmeadımlarını izleyerek bu özelliği kullanabilirsiniz.

7. Fotoğraflara Çıkartmalar Ekleme

Telegram çıkartmalar

Snapchat ve Instagram Hikayeler’inde gördüğümüz çıkartmaların bir benzerini sunan Telegram uygulamasında, fotoğraflarınıza eğlenceli çıkartmalar ekleyerek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

8. Medyaların Telefona Kaydedilmesini Engelleme

Telegram’da sunulan en faydalı özelliklerden biri olan ve telefonunuzun galeri bölümünü gereksiz fotoğraflardan arındıran “Galeriye kaydetme” seçeneği sayesinde gruplardan ve diğer kişilerinizden gelen medyaların galeriye kaydedilmemesini sağlayabilirsiniz.

Telegram’da sunulan en önemli 8 özelliği sizler için sıraladık. Farkı anlamanız adına WhatsApp ile karşılaştırmalar da yaparak bu özelliklerin önemine vurgu yapmak istedik. Peki sizin en sevdiğiniz özellik hangisi?

Yararlanılan Kaynak: Telegram’ın Whatsapp’tan Farkı Nedir? Neden Telegram?

Be First to Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir