Sosyal Medya

Facebook Ücretli Mi Olacak?

Facebook geçtiğimiz günlerde anasayfasında bulunan “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır.” sloganını kaldırıp yerine “Hızlı ve Kolaydır” sloganını getirmiş.

facebook.com giriş sayfaları ile ilgili görsel sonucu
Facebook’un eski sloganı bulunan giriş ekranı.

Cambridge Analytica skandalından beri Facebook’un üye ve itibar kaybettiğini bir çoğumuz biliyoruz. Facebook’un bu büyük gerileme ve düşüşünü yavaşlatması aksine büyütmesi gerektiğini kendileri de bildikleri için farklı değişiklikler yaptıklarını arkaplanda olup bitenleri bilmesek de sezebildiğimizi söyleyebilirim. Facebook’un MarketPlace gibi özellikleri bir yana dursun reklam gelirlerinden elde ettikleriyle beraber milyon dolarlık bir kâr elde eden siteler arasında yer aldığını da hepimiz biliyoruz. Peki bütün bunlar olup biterken Facebook gerçekten de ücretli mi olacak? İşte bu sorunun yanıtını vermek için geç diyemem ama yaptıkları bu değişiklikler o yönde adımlarının olduğunu açıklıyor.

Facebook gerçekten ücretsiz miydi? Elbette hayır. Kişisel veriler Facebook’un kullanıcılarından aldığı ücretleriydi zaten. Şöyle bir düşünün ki sizin verilerinizle seçimler kazandırılıyor, büyük rakamlarla satışlar gerçekleştiriliyor ve kayıt olduğunuz site sizlere sadece göz boyamak için “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır.” diye bir slogan söylüyor. Verilerinizi istediği şekilde kullanabilen bir şirket sizce de ücretsiz midir?

“Facebook, Hiç Ücretsiz Olmadı”

Facebook’un anasayfasında yaptığı bu slogan değişikliyle ilgili ilk tweet atan kişilerden biri olan Avukat ve Dijital Hukuk Uzmanı José Antonio Castillo, bu konu ile ilgili olarak Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Facebook ücretsiz değil ve hiç ücretsiz olmadı.” diyerek önemli bir konuya parmak bastıve şunları ekledi:

“Facebook’un para birimi, kullanıcılarının kişisel verileriydi ve hala da öyle. Yine de hiç ücretsiz olmadı, çünkü veriler çok para eder.”

Facebook’un neden herhangi bir uyarı ya da açıklama yapmadan sloganını değiştirmeye karar verdiğine ilişkin olarak ise Castillo, geçtiğimiz mayıs ayında Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen yönerge bu kararda etkili olduğunu düşünüyorSöz konusu yönerge ile birlikte veri alışverişinin bir ödeme şekli olduğu ilk defa kabul edilmişti.

Tüm bunları bir kenara bırakalım Facebook’un eski sloganı olan “Ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.” olsa da https://developers.facebook.com/policy/#thingstoknow adresinde yani platformun şartları kısmında 7. bölümün 11. maddesinin bu sloganla çeliştiğini görebiliriz çünkü o bölümde “Platformun her zaman ücretsiz olacağını garanti etmiyoruz.” şeklinde bir ifade yer alıyor.

Facebook hesaplarınızı halen açık tutarak verilerinizin sizin bilginiz dışında kullanılmasını onaylıyorsunuz demektir. Bu durum sizin için hiç rahatsızlık vermiyorsa dilediğiniz gibi gizli bilgilerinizi yani telefon numaranız, mail adresiniz, arkadaşlarınız, görüşleriniz, yediğiniz – içtiğiniz her şeyi paylaşmaya ve bu bilgilerin izniniz dışında kullanılmasına eşlik etmeye devam edebilirsiniz.

Etiketler

Arif

Merhaba ben Arif. Bir grafik tasarımcıyım, yaklaşık 6 yıldır şahıs ve şirketlere hizmet sunmaktayım. Burası benim web sitem ve hayatımda ilgimi çeken konuları arşivliyor, aktarıyor ve bilgi topluyorum. Merak ettiklerimi araştırıyor ve paylaşıyorum. Eğer ilgini çeken konular olursa sende vakit geçirebilirsin. İletişim kısmında e-postam yazıyor aklına takılan bir şey olursa da bir e-posta kadar uzağındayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı